نمایش فیلم  شهروند شماره چهار چهارشنبه ۱۶ فروردین

 

مستند شهروند شماره چهار
اثر لورا پویترس


این فیلم موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین مستند سال ۲۰۱۵ شد.
این مستند بهترین مستند سال ۲۰۱۴ از سوی انجمن بین‌المللی مستند انتخاب شده‌است.

چهارشنبه ۱۶ فرودین ، ساعت ۱۸ ، تالار حافظ – سینما غزل .

 

 

درباره فیلم مستند : ” شهروند شماره چهار ” یا  ” Citizenfour ”

اوايل سال ۲۰۱۳ اسنودن با نام مستعار «شهروند شماره چهار»، به عنوان يک پيمانکار خصوصی سازمان امنيت ملي آمريکا (NSA)، با لورا پويتراس، روزنامه نگار و فيلم ساز، تماس می گيرد تا با او درباره شدت و وسعت نظارت NSA بر ارتباطات شخصی افراد صحبت کند.
چند ماه بعد پويتراس و همکارش، گلن گرينوالد، خبرنگار تحقيقی، با اسنودن در هنگ کنگ ملاقات می‌کنند— در ادامه ی اين ديدار اوليه شاهد ماجرای جذاب ژان لوکاره هستيم و در آخر هم فيلم با برخی پرسش های رمزی و معادل امروزی میخک قرنفلی روی يقه کت به پايان می رسد. بعد از استراحت در اتاق اسنودن در هتل، او طی هشت روز آنچه می داند را با آن دو در ميان می گذارد. پويتراس، اسنودن را ترغيب می کند تا اجازه دهد از اين ديدار فيلمبرداری کند و فيلم های حاصل اين ديدار بخش عمده ای از فيلم «شهروند شماره چهار» را تشکيل می دهند، که چيزی شبيه به يک تريلر واقعی از آب در آمده است. در واقع فيلم ماجرای تبديل شدن يک کارمند ناشناخته امنيت ملی به مرد مرموز بين المللی را روايت می کند.
«شهروند شماره چهار» تلاش می کند تا اتهامات اسنودن را توجيه کند: پويتراس از برخی تصاوير مقامات که ظاهراً برخلاف سوگندی که قبل از ورود به کنگره ياد کرده اند دروغ می گويند و نيز از جلسه شهادت ويليام بينی ، رياضيدان، که نتيجه تلاش سی ساله اش را در اختيار سازمان امنيت ملی قرار داد، بعد از اين که نگرانی ها از سوء مديريت و نقض حريم شخصی بالا گرفتند. همان طور که يک فعال رمزگذاری در قسمتی ای از«شهروند شماره چهار» می گويد، حمله به حريم شخصی «به نظر دشوار می آيد.»